Jazda z przyczepą powoduje zwiększone obciążenie wielu zespołów samochodu, a wrięc powinien on być serwisowany zgodnie z planem przeglądów dla samochodów eksploatowanych w trudnych warunkach drogowych.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa jazdy należy przed wjechaniem na główne drogi przeprowadzić kilka jazd próbnych i zapoznać się z poniższymi informacjami.
Biegi i prędkość jazdy
Należy jeździć wolniej niż normalnie i stosować się do obowiązujących ograniczeń szybkości dla samochodów z przyczepą. W samochodach wyposażonych w automatyczną przekładnie na płaskim terenie używać przełożenia D. Podczas jazdy po terenie górzystym należy wybrać przełożenie D3. (Więcej informacji znajduje się w następnej kolumnie "Jazda w górach").
Pokonywanie zakrętów i hamowanie
Zakręty pokonywać wolniej i szerzej niż normalnie. Koła przyczepy zataczają podczas skrętu łuk o mniejszym promieniu niż koła samochodu, dlatego istnieje możliwość zaczepienia przyczepą o przedmioty, które ominie samochód. Wyprzedzając inny samochód, przed powrotem na swój pas ruchu, należy się upewnić gdzie znajduje się przyczepa.Należy zwiększyć odstęp jadąc za innymi samochodami, unikać gwałtownego hamowania i nagłych skrętów. Takie manewry mogą doprowadzić do poślizgu kół przyczepy powodując jej obrócenie lub wywrócenie się.
Jazda w górach
Obciążenie samochodu holującego przyczepę rośnie dodatkowo, gdy holowanie odbywa się w górach. Podjeżdżając pod długie wzniesienia należy uważnie obserwować wskaźnik temperatury płynu chłodzącego. Jeśli wskazówka zacznie się zbliżać do górnego limitu, to należy wyłączyć klimatyzację (jeśli była włączona), a gdy to nie pomoże, należy zatrzymać samochód i poczekać, aż silnik wystygnie.
Jeśli przekładnia automatycznia często przełącza między 3 i 4 biegiem podczas podjazdu włączyć przełożenie D3.
W razie konieczności zatrzymania się na podjeździe, nie wolno utrzymywać samochodu w miejscu operując pedałem gazu, gdyż spowoduje to przegrzanie przekładni automatycznej. Należy użyć do tego hamulca nożnego lub ręcznego.
Podczas długiego zjazdu należy używać drugiego biegu, gdyż mogłoby dojść do niebezpiecznego wzrostu temperatury hamulców.
Jazda po pochyłościach większych niż 12% nie jest wskazana dla tego pojazdu.
Zalecamy holowanie przyczepy po drogach polecanych przez organizacje turystyczne.
Wiatr boczny
Samochód z przyczepą jest bardziej czuły na wiatr boczny oraz podmuchy i zawirowania powietrza. Będąc wyprzedzanym przez dużą ciężarówkę należy utrzymywać stałą prędkość i kierunek jazdy. Jeśli zawirowania powietrza będą silne, należy zwolnić, by skrócić czas manewru. Nie próbować gwałtownie skręcać lub hamować.
Cofanie
Należy cofać powoli wykonując małe ruchy kołem kierownicy. Pomoc drugiej osoby, która będzie z zewnątrz obserwować nasze manewry może okazać się niezbędna. W celu zmuszenia przyczepy do rozpoczęcia skrętu w lewo należy kierownicę uchwycić w jej najniższym punkcie i obrócić w lewo, a wykonanie skrętu w prawo zaczynamy od skręcenia kierownicy w prawo przy tym samym uchwycie kierownicy.
Parkowanie
Parkując samochód z przyczepą na pochyłości należy zachować wszystkie środki ostrożności. Koła winny być skręcone w stronę krawężnika, hamulec ręczny zaciągnięty i dźwignia biegów w położeniu P (AT) lub na pierwszym biegu, lub na wstecznym (MT). Wskazane jest podłożenie klinów pod każde z kół przyczepy.
Prawidłowa pozycja za kierownicą
Oparcie ustawić pod takim
kątem, aby można było siedzieć
prosto, bez konieczności
pochylania się do przodu podczas
kierowania. ( S. 149)
Wysunięcie fotela tak dobrać,
aby można było swobodnie
wciskać pedały i trzym ...
Docieranie nowego
samochodu
Podczas kilku pierwszych podróży
nie hamować gwałtownie, o ile nie
jest to konieczne.
W czasie pierwszej jazdy odparowują
olej i wosk pokrywające elementy
układu wydechowego. Po
zakończeniu pierwszej jazdy
pozostawić samochód na jaki" ...
Awaria hamulców
Jeśli awaria hamulców głównych nastąpi
wtedy, gdy samochód znajduje się w
ruchu, możliwe jest awaryjne
zatrzymanie samochodu z użyciem
hamulca postojowego. Jednakże droga
hamowania będzie znacznie dłuższa niż
zazwyczaj ...