Utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach pozwala na najlepsze połączenie komfortu jazdy, własności trakcyjnych i trwałości bieżnika. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia występuje nierównomierne zużycie bieżnika, nadmierne zużycie paliwa, pogorszenie własności trakcyjnych pojazdu oraz większe prawdopodobieństwo awarii ogumienia (przegrzewanie opon).
Nadmierne ciśnienie w oponach zwiększa zagrożenie zniszczenia opony, przyczynia się do nierównomiernego zużycia opon i pogarsza komfort jazdy.
Zalecamy sprawdzać wizualnie stan opon codziennie. W przypadku oznak zbyt niskiego ciśnienia, należy je natychmiast zmierzyć.
Sprawdzać ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu. Nawet opona w dobrym stanie technicznym traci ok. 0,07 - 0,15 atm w ciągu miesiąca. Należy również pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia w kole zapasowym zawsze wtedy, gdy sprawdzamy ciśnienie w pozostałych kołach.
Ciśnienie sprawdzać, gdy opony są zimne. Oznacza to, że samochód winien być zaparkowany przynajmniej przez 3 godziny. Jeśli samochód byt używany przed pomiarem ciśnienja w oponach, opony można nadal uważać za "zimne", o ile przebieg samochodu wynosił mniej niż 1,6 km.
Pomiar ciśnienia w oponach po przebiegu kilkunastu kilometrów daje odczyt o 0,3 - 0,4 atm wyższy w poróty.
naniu z pomiarem na "zimno". Jest to zjawisko normalne i nie należy zmnejszać ciśnienia w oponach. Po zmnejszeniu ciśnienia opona pozostanie niedopompowana.
Zaleca się posiadanie i używanie własnego ciśnieniomierza do pomiaru ciśnienia w oponach. Pozwoli to na łatwiejsze ustalenie w razie spadku ciśnienia, czy powodem jest uszkodzenie opony, czy też rozbieżności wskazań różnych ciśnieniomierzy.
Zalecane ciśnienie w oponach
Poprawne wartości ciśnienia w zimnych oponach podano na naklejce informacyjnej znajdującej się na słupku drzwi kierowcy, pod zamkiem drzwi.
Opony bezdętkowe posiadają częściową zdolność "samouszczelniania się" w razie przedziurawienia. W takim przypadku spadek ciśnienia następuje bardzo powoli i dlatego należy uważnie sprawdzić oponę w przypadku stwierdzenia zmniejszania się ciśnienia w oponie.
Osłona przestrzeni
bagażowej
Na osłonie nie należy umieszczać
żadnych przedmiotów.
Wyjmowanie
Odczepić zawiesia od klapy tylnej.
Unieść pokrywę od tyłu i popchnąć ją
w górę z przodu.
Zdjąć osłonę.
Zapinanie
Zamocowa ...
Tylne światło przeciwmgielne (jeżeli są w wyposażeniu)
1. Zdemontuj pokrywę dolną, poprzez
obracanie wkrętów.
2. Sięgnij dłonią z tyłu tylnego zderzaka.
3. Odłącz złącze zasilania.
4. Zdemontuj cokół żarówki z obudowy
obracając go w kierunku przeciwny ...
Sprawdzanie poziomu oleju
Zaleca się kontrolę poziomu oleju
przy okazji każdego tankowania
paliwa. Przed sprawdzeniem poziomu
oleju należy odczekać kilka minut od
momentu wyłączenia silnika.
Wyciągnąć miarkę poziomu oleju.
2. Czystą szmatką ...