Podczas silnego czołowego zderzenia czujniki opóźnień mierzą opóźnienie pojazdu. Jeśli opóźnienie to jest dosta tecznie duże to moduł sterujący natychmiast przesyła sygnał powodujący napełnienie przednich poduszek powietrznych i uruchomienie napinaczy przednich pasów bezpieczeństwa.
W czasie uderzenia pasy bezpieczeństwa unieruchamiają dolne partie ciała i tułów, a napinacze pasów ograniczają przemieszczanie się ciała wraz z rozciągającym się pasem. Poduszka powietrzna pochłania energię, oraz zabezpiecza głowę i klatkę piersiową kierowcy i przedniego pasażera, przed uderzeniem o wewnętrzne części pojazdu.
Ponieważ do uruchomienia obu poduszek powietrznych używane są te same czujniki, poduszki wybuchają w tym samym czasie. Jednakże możliwe jest, że tylko jedna poduszka uruchomi się.
Może to wystąpić w przypadku gdy siła bezwładności podczas wypadku znajduje się na granicy wielkości mierzonych przez czujniki. W takim przypadku, pasy bezpieczeństwa zapewniają wystarczającą ochronę, a dodatkowa ochrona zapewniana przez poduszkę jest minimalna.
Po eksplozji poduszka gwałtownie traci ciśnienie, nie zasłaniając widoczności kierowcy i zapewniając mu utrzymanie kontroli nad pojazdem.
Cały proces napełnienia poduszki trwa tylko około 0,1 sekundy, tak że można nie tylko nie zapamiętać hałasu eksplozji, ale nawet nie wiedzieć co się w ogóle wydarzyło.
Po zadziałaniu poduszek można zauważyć dym, który w rzeczywistości jest rozpylonym proszkiem, którym był pokryty materiał poduszki. Ludzie cierpiący dolegliwości dróg oddechowych mogą odczuwać chwilowy dyskomfort w wyniku uwolnienia chemikaliów używanych w wyzwalaczach poduszek.
Układ wyciskowy sprzęgła
Poziom płynu powinien się znajdować
pomiędzy znakami MIN i MAX na
bocznej ściance zbiorniczka. Jeśli
poziom płynu znajduje się na poziomie
MIN lub poniżej tego znaku należy
dolać płynu hamulcowego. Stosować
taki sam płyn ...
Uruchamianie silnika przy użyciu przewodów rozruchowych
Akumulator pojazdu znajduje się w
przestrzeni bagażowej pod osłoną. W
komorze silnika znajdują się punkty
służące do podłączania przewodów
rozruchowych.
W razie rozładowania akumulatora
pojazdu silnik można uruchomić ...
Układ stabilizacji toru jazdy
Elektroniczny układ stabilizacji toru
jazdy (ESC) w razie potrzeby
poprawia stabilność samochodu,
niezależnie od typu nawierzchni i
przyczepności opon.
Gdy tylko koła stracą przyczepność
lub samochód zacznie wpadać w
poślizg (wys ...