Toyota Corolla: Czyszczenie i konserwacja wnętrza

Toyota Corolla –> Obsługa techniczna i konserwacja –> Dbałoźć o samochód –> Czyszczenie i konserwacja wnętrza

Podczas czyszczenia wnętrza samochodu należy przestrzegać podanych niżej wskazówek, co pozwoli utrzymać je w możliwie najlepszym stanie:

Utrzymywanie wnętrza w czystoźci

Usunąć kurz i piach za pomocą odkurzacza. Zabrudzone powierzchnie wycierać szmatką zwilżoną letnią wodą.

Czyszczenie obić skórzanych

  • Usunąć kurz i piach za pomocą odkurzacza.
  • Wytrzeć zabrudzone powierzchnie miękką szmatką zwilżoną rozcieńczonym detergentem.

    Użyć w przybliżeniu 5% roztworu wodnego neutralnego źrodka przeznaczonego do prania tkanin wełnianych.

  • Wycisnąć nadmiar wody ze szmatki i dokładnie wytrzeć do sucha wszelkie pozostałoźci detergentu.
  • W celu osuszenia powierzchni należy ją wytrzeć suchą, miękką szmatką. Pozostawić powierzchnię do wyschnięcia w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Czyszczenie obić ze sztucznej skóry

  • Usunąć luźne zabrudzenia za pomocą odkurzacza.
  • Za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki rozprowadzić roztwór łagodnego mydła na tapicerce.
  • Pozostawić przez kilka minut, aż roztwór wsiąknie. Następnie wytrzeć do czysta wilgotną szmatką.

Konserwacja obić skórzanych

W celu utrzymania dobrego wyglądu Toyota zaleca czyszczenie obić skórzanych przynajmniej dwa razy w roku.

Czyszczenie wykładziny dywanowej przy użyciu szamponów piankowych

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów pieniących do czyszczenia wykładzin dywanowych. Do nanoszenia piany posłużyć się gąbką lub szczotką.

Szorować kolistymi ruchami. Nie używać wody. Wytrzeć zabrudzone powierzchnie i pozostawić do wyschnięcia. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, utrzymując wykładzinę w możliwie suchym stanie.

Czyszczenie pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa można czyźcić letnią wodą z mydłem, posługując się szmatką lub gąbką. Przy okazji sprawdzić, czy pasy nie są nadmiernie zużyte, wystrzępione lub czy nie mają przecięć.


Woda wewnątrz samochodu

  • Należy uważać, aby nie zachlapać lub zalać wodą wnętrza samochodu.

    Może to spowodować uszkodzenie lub pożar w obrębie elementów elektrycznych itp.

  • Nie dopuszczać do zamoczenia jakichkolwiek elementów składowych lub przewodów elektrycznych w układzie poduszek powietrznych. ( S. 40) Na skutek usterki elektrycznej może dojźć do niespodziewanego odpalenia bądź zablokowania działania poduszek powietrznych, w obu przypadkach doprowadzając do źmierci lub poważnych obrażeń ciała.

Czyszczenie i konserwacja wnętrza (głównie deski rozdzielczej)

Nie należy używać wosków nabłyszczających ani preparatów czyszczących ze źrodkiem nabłyszczającym. Odbijający się w szybie czołowej obraz deski rozdzielczej może zakłócić widocznoźć kierowcy i doprowadzić do wypadku, w wyniku którego może dojźć do źmierci lub poważnych obrażeń ciała.


Środki czyszczące

Nie wolno stosować następujących typów detergentów, ponieważ mogą one powodować odbarwienia tapicerki oraz smugi i uszkodzenia na powierzchniach lakierowanych:

  • Z wyjątkiem obić siedzeń: Substancje organiczne w rodzaju benzenu i benzyny, roztwory alkaliczne lub kwasowe, preparaty barwiące i wybielające
  • Obicia siedzeń: substancje alkaliczne lub kwasowe w rodzaju rozpuszczalników, benzenu lub alkoholu

Nie należy używać wosków nabłyszczających ani preparatów czyszczących ze źrodkiem nabłyszczającym. Grozi to uszkodzeniem powierzchni deski rozdzielczej lub innych lakierowanych elementów wnętrza.

Zapobieganie uszkodzeniu obić skórzanych

W celu uniknięcia ryzyka uszkodzenia obić skórzanych należy przestrzegać niżej wymienionych zaleceń:

  • Niezwłocznie usuwać z obić skórzanych kurz i piach.
  • Nie pozostawiać zbyt długo samochodu w miejscu bezpoźrednio nasłonecznionym.

    Szczególnie latem samochód powinien być parkowany w miejscach zacienionych.

  • Nie pozostawiać na skórzanych obiciach przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, winylu lub zawierających żywice, ponieważ w razie silniejszego rozgrzania wnętrza mogą one przywrzeć do skóry.

Woda na podłodze

Nie należy myć podłogi samochodu wodą.

Woda może dostać się do elementów elektrycznych ulokowanych pod wykładziną i spowodować uszkodzenia, np. systemu audio. Ponadto może dojźć do korozji nadwozia.

Mycie wewnętrznej powierzchni tylnej szyby

  • Nie należy używać źrodków do mycia szyb, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia usuwających zaparowanie tylnej szyby nitek przewodu grzejnego lub anteny. Szybę należy myć delikatnie miękką szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Przecierać szybę ruchami równoległymi do nitek przewodu grzejnego.
  • Należy uważać, aby nie zarysować lub uszkodzić nitek przewodu grzejnego czy anteny.

    Mycie i konserwacja nadwozia

    Podczas mycia nadwozia samochodu należy przestrzegać podanych niżej wskazówek: Mycie zaczynać od górnych partii w kierunku dołu, umiarko ...

    Obsługa techniczna

    Wymagania dotyczące obsługi technicznej Niezbędnym warunkiem bezpiecznej i ekonomicznej eksploatacji jest codzienna dbałoźć o samochód i regu ...

    Zobacz tez:

    Jazda z przyczepą
    Jeśli planowane jest holowanie przyczepy za samochodem, najpierw w Departamencie transportu należy sprawdzić odpowiednie przepisy określające wymagania z tym związane. Z holowaniem przyczep, samochodów lub innych rodzajów pojazdów albo urz& ...

    List (Lista)
    Naciśnij przycisk , aby wyświetlić ekran listy plików. Aby wyszukiwać pliki, obracaj pokrętło strojenia w lewo/w prawo. Kiedy wyświetlany jest żądany plik, naciśnij to pokrętło, aby go wybrać i odtworzyć. UWAG ...

    Kierunkowskaz
    Lampka świeci lub miga w kolorze zielonym. Lampka świeci przez chwilę Światła pozycyjne są włączone. Lampka miga Włączone są kierunkowskazy albo światła awaryjne. Szybkie miganie: usterka kierunkowskazu lub związanego ...

    Categorie